Finanční gramotnost versus státní maturita

květen
ST 2010
autor článkuMartin Hýblautor článkuAktuálně

Státní maturita úplně jinak…

Žákyně maturitních tříd ekonomických oborů Anna Zibnerová, Klára Ranušová a Denisa Poláčková obsadily v okresním kole soutěže Finanční gramotnosti třetí místo.

(Za touto strohou větou se však skrývají zajímavé skutečnosti.  To, že počet exekucí, které postihly české domácnosti, převýšil jeden milión, ví kdekdo, ale na otázku jak tento trend zvrátit se hledá odpověď nepoměrně hůř. Proto má celostátní soutěž „Finanční gramotnost“ žáky seznámit s problematikou půjček, předlužení domácností, sestavování rodinného rozpočtu atd.  Organizace soutěže byla klasická: dvě kategorie (pro žáky základních škol a středních škol), kola školní, okresní, krajská a celostátní; soutěží ve školním kole každý sám za sebe, od okresního už nastupují tříčlenná družstva… Ostatně většina žáků se školního kola účastnila.)

Mne však zaujala forma soutěže.  Ve školním kole se žák přihlásí svým jménem, přečte si pokyny, doplní doplňující informace a již odpovídá.

Počítačový program vygeneruje každému odlišné otázky z jednotné databáze, měří čas odpovědi, vyhodnotí správnost.  A odešle na zadanou e-mailovou adresu žákovi přehled jeho výsledků.

A teď postavím do protikladu více než deset let trvající přípravu státních maturit, s kumulujícími se problémy přípravy hodnotitelů či zadavatelů, se složitou logistickou přepravou podkladů pro státní maturity na jednotlivé školy či sběr hotových prací s jejich následnou archivací.

Srovnávací závěrečná zkouška pravděpodobně maturanty do budoucna nemine, ale proč nevyužít technologických možností? Proč musíme opakovat chybné postupy států, které „státní maturitu“ již zkoušejí více než čtyřicet let?

Prostě: uskutečnit srovnávací zkoušky, které budou hodnotit výstupní úroveň maturantů na jednotlivých typech škol, internetovou formou jde snadno, s relativně nízkými finančními náklady. Což bude asi onen hlavní problém!!!

Mgr. Josef Makovský

Jméno souboruVelikost souboruTyp souboru